andrew has logged 79 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kids

Kids

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
Man of the House

Man of the House

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
I'll Do Anything

I'll Do Anything

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiss of Death

Kiss of Death

1995
×
★½
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Canadian Bacon

Canadian Bacon

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bye Bye Love

Bye Bye Love

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Jersey Drive

New Jersey Drive

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Houseguest

Houseguest

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nine Months

Nine Months

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casper

Casper

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frequency

Frequency

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Indian in the Cupboard

The Indian in the Cupboard

1995
×
Read the review Edit this entry  
14
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry