Katie has logged 150 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington Bear Goes to the Movies

Paddington Bear Goes to the Movies

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry