Sort by

Alex has logged 52 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting

The Haunting

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Endless

The Endless

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Await Further Instructions

Await Further Instructions

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Guard

The Guard

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pusher

Pusher

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hide and Go Kill

Hide and Go Kill

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shock

Shock

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
From Paris with Love

From Paris with Love

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Serenity

Serenity

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Todd Glass Talks About Stuff

Todd Glass Talks About Stuff

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Rock

The Rock

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Cobra

Cobra

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fair Haired Child

The Fair Haired Child

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Medium

Medium

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bill Hicks: One Night Stand

Bill Hicks: One Night Stand

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trauma

Trauma

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Headshot

Headshot

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Amityville Curse

The Amityville Curse

1990
×
Read the review Edit this entry  
02
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★½
Read the review Edit this entry