Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Stuck Apart

  Stuck Apart

  ★★★½

  Azizler (2021), tükenmiş ancak bu tükenmişlikten içten içe sinsice zevk alan, ölüm ve yalnızlık gerçeğinin belirsizlik iklimi içerisinde afallamış; öte yandan yörüngesini çoktan kaybetmiş olmanın tanıdık konforundan da vazgeçemeyen postmodern insanın portresini başarılı şekilde çiziyor. Film, yalnızlıklarımızı gizleyen korunaklı sınırların er ya da geç işgale mahkum olduğunu söylüyor. Bunu yaparken popüler kültürün yeni düsturlarını, sosyal medya röntgenciliğini ve “pembe” yalanların inşa ettiği personalarımızı ortaya sermekten de geri durmuyor. Hikâyede yaratılan absürt karakterlerin salt kara mizah unsuru olmaktan ziyade günümüz toplumundaki “kayıp” öznenin gerçekçi yansımalarını büyük ölçüde barındırması, filmi vermek istediği mesaj çerçevesinde tutarlı ve dengeli kılıyor.

 • Dick Johnson Is Dead

  Dick Johnson Is Dead

  ★★★½

  Dick Johnson Is Dead (2020), anıları her geçen gün bulanıklaşan yaşlı bir adama hayatının son demlerinde verilebilecek en güzel hediyeyi veriyor: onu dostlarının ve yakınlarının parçası olmaktan mutluluk duydukları büyüleyici bir veda töreninin; kendi ölümünün başrol oyuncusu yapıyor.

Popular reviews

More
 • Ghosts

  Ghosts

  Hayaletler (2020), kaos ve direnişin estetiğini mekanın karanlık ruhuyla birleştirerek, gözetleme eyleminin yarattığı tekinsizliği iliklere kadar hissettiriyor ve filmde seyircinin merakını anbean diri tutan distopik gerilimin başarısı, bu gerilimin bizzat içinde yaşadığımız gerçekliğin kendisinden beslenmesinden kaynaklanıyor. Toplumsal baskıya boyun eğmedikçe sesi daha gür yükselenler ve yeni Türkiye’nin baskı mekanizmalarını mahallesinden devletine yeniden üretenler arasındaki çatışmayı merkezine alan film özgün görüntü yönetimi ile ön plana çıkıyor.