Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Reality

Reality

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mug

Mug

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
A Chiara

A Chiara

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The 12th Suspect

The 12th Suspect

2019
×
Edit this entry  
23
A E I O U – A Quick Alphabet of Love

A E I O U – A Quick Alphabet of Love

2022
×
★½
Edit this entry  
22
My Name Is Violeta

My Name Is Violeta

2019
×
Edit this entry  
18
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
Edit this entry  
07
Capernaum

Capernaum

2018
×
Edit this entry  
06
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★½
Edit this entry  
01
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
One of These Days

One of These Days

2020
×
Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
X

X

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Last Film Show

Last Film Show

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Eingeschlossene Gesellschaft

Eingeschlossene Gesellschaft

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
Edit this entry  
04
Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush

Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush

2022
×
★★½
Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
Edit this entry  
01
Happiness

Happiness

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
Edit this entry  
25
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
21
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Cinemania

Cinemania

2002
×
Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry