Sort by

Vera has logged 34 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Crocodiles

The Crocodiles

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★½
Edit this entry  
21
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Space Dogs

Space Dogs

2019
×
Edit this entry  
15
Freizeit Or: The Opposite of Doing Nothing

Freizeit Or: The Opposite of Doing Nothing

2021
×
Edit this entry  
14
Jaws

Jaws

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Second Attack

The Second Attack

2018
×
Edit this entry  
14
Girls / Museum

Girls / Museum

2020
×
Edit this entry  
13
Ruben Brandt, Collector

Ruben Brandt, Collector

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
And Tomorrow the Entire World

And Tomorrow the Entire World

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Hot Chili Peppers: Funky Monks

Red Hot Chili Peppers: Funky Monks

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Exile

Exile

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry