RSS feed for verninino

verninino has logged 167 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Furies

The Furies

1950
×
★★★½
Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
01
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★½
Edit this entry  
01
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Edit this entry  
25
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Stardust

Stardust

2007
×
★★½
Edit this entry  
10
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★½
Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★
Edit this entry  
04
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★½
Edit this entry  
22
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hope and Glory

Hope and Glory

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Girl Rising

Girl Rising

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
RBG

RBG

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★½
Edit this entry  
21
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★½
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★
Edit this entry