2012

verninino verninino’s year in review

verninino’s highest rated films

  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey

    ★★★★★

  • Babe: Pig in the City

    ★★★★★

  • My Night at Maud's

    ★★★★

  • The Hustler

    ★★★★

  • Children of Heaven

    ★★★★

  • Timecrimes

    ★★★★

  • Trust

    ★★★★

  • Food, Inc.

    ★★★★

  • Ink

    ★★★★

  • Nowhere in Africa

    ★★★★

  • Brave

    ★★★½

  • The Thirteenth Floor

    ★★★

  • Freakonomics

    ★★★

  • Ingredients

    ★★★

  • Harlem Nights

    ★★★

  • The Jungle Book 2

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 3.1 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Jungle Book 2

Jan 1

Last Film

My Night at Maud's

Sep 1

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Documentary
10 films
Comedy
8 films
Family
8 films
Sci Fi
7 films
Adventure
7 films
Animation
7 films
Fantasy
6 films
Romance
6 films
Action
5 films
USA
23 films
UK
5 films
France
3 films
Germany
3 films
Ireland
3 films
Australia
2 films
Turkey
1 film
Spain
1 film
Iran
1 film
Canada
1 film
English
32 films
French
3 films
German
3 films
Spanish
2 films
Chinese
1 film
Hungarian
1 film
Catalan
1 film
Russian
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 16

Watchlist

Stars

Director

Crew

verninino’s most liked review

My Neighbor Totoro

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

My Neighbor Totoro opens with a doting, bookish father transplanting himself and his two adorable girls, roly-poly Mei (the curious, courageous) and svelte Satsuki (the conscientious and dutiful), to a verdant farming village. They are moving to bring the family nearer to their mother, who is bedridden in a neighboring…

More reviews

verninino’s most liked list

Animation: i-fi

Freed of much of the distortion of reality these films' imaginative fidelity sharpened my awareness of the fantastic and despairing possibilities of reality.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

My Night at Maud's
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Jungle Book 2
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Prometheus
Average weighted rating:

3.2

Most Obscure

Harlem Hostel

Films watched in 2012

  • My Night at Maud's
  • The Hustler
  • Brave
  • Children of Heaven
  • Slaughterhouse-Five
  • Head-On
  • Planet Hulk
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Of Human Bondage
  • Prometheus
  • The Tale of Despereaux
  • The Thirteenth Floor
  • Origin: Spirits of the Past
  • How to Cook Your Life
  • Kings of Pastry
  • El Bulli: Cooking in Progress
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Bloom
  • Paycheck
  • Timecrimes
  • Le Cirque: A Table in Heaven
  • Eat This New York
  • Babe: Pig in the City
  • Freakonomics
  • Trust
  • Ingredients
  • Food, Inc.
  • Gnomeo & Juliet
  • Cooking With Stella
  • Ink
  • Harlem Nights
  • Harlem Hostel
  • Thumbelina
  • Art & Copy
  • Mrs Brown
  • Nowhere in Africa
  • The Jungle Book 2

Highly rated films verninino missed

  • It's Such a Beautiful Day
  • John Mulaney: New in Town
  • The Act of Killing
  • The Hunt
  • Amour
  • Elena
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • McCullin

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more