2017

verninino verninino’s year in review

verninino’s highest rated films

  • My Fair Lady

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Paper Moon

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Watership Down

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★★

  • A Tree Grows in Brooklyn

    ★★★★½

  • Imitation of Life

    ★★★★½

  • Babe

    ★★★★½

  • The Wiz

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 117 Films watched
  • 9.8 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Titanic

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Blade Runner 2049

twice

Last Film

Pinky

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
75 films
Adventure
32 films
Sci Fi
31 films
Thriller
25 films
Action
24 films
Comedy
22 films
Romance
20 films
Crime
16 films
Family
15 films
Fantasy
14 films
USA
99 films
UK
16 films
France
8 films
Canada
5 films
Japan
4 films
Belgium
2 films
Hungary
2 films
Germany
2 films
Bolivia
2 films
Ireland
2 films
English
107 films
French
12 films
German
11 films
Italian
7 films
Japanese
6 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
Chinese
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew

verninino’s most liked review

La La Land

★★★½

Giving the many favorable invocations of Demy, I was eagerly anticipating La La Land's breathtaking opening sequence and a heartrending bittersweet ending. But I really wasn't satisfied by either. The opening's cinematographic choreography was engaging enough, but the dance choreography seemed more like jumbled group parkour exercise than Hollywood musical…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Brave Men's Blood
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2017

  • Pinky
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • A Tree Grows in Brooklyn
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • White Christmas
  • Scrooge
  • Roman Holiday
  • Mudbound
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Gulliver's Travels
  • My Fair Lady
  • 10 Cloverfield Lane
  • Imitation of Life
  • Babe
  • The Wiz
  • The Gay Divorcee
  • Tangerine
  • Tarzan Finds a Son!
  • Tarzan and His Mate
  • Persepolis
  • Marvin & Tige
  • Gravity
  • It's a Wonderful Life
  • The Wizard of Oz
  • Blade Runner 2049
  • Paper Moon
  • Stand by Me
  • Blade Runner 2049
  • Watership Down
  • Les Misérables
  • Get Out
  • Yojimbo
  • Marnie
  • The Plough and the Stars
  • Gone Baby Gone
  • Hitchcock/Truffaut
  • Devil in a Blue Dress
  • Killer of Sheep
  • Chisholm '72: Unbought & Unbossed
  • La Notte
  • Elevator to the Gallows
  • The Lovers
  • Losing Ground
  • Ex Machina
  • Tomorrowland
  • Hell or High Water
  • Risky Business
  • Inglourious Basterds
  • Okja
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • War for the Planet of the Apes
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Brave Men's Blood
  • The Hateful Eight
  • Logan
  • Prometheus
  • Moana
  • X-Men: Apocalypse
  • Summer Hours
  • Scanners
  • Grave of the Fireflies
  • Loving
  • The Day the Earth Stood Still
  • Wonder Woman
  • Doctor Strange
  • The Sound of Music
  • Empire of the Sun
  • To Kill a Mockingbird
  • Sully
  • Lord of the Flies
  • Jason Bourne
  • Little Women
  • The Prophet
  • Dawn
  • The Princess Bride
  • The Prince of Egypt
  • Southside with You
  • Ben-Hur
  • Conquest of the Planet of the Apes
  • Revanche
  • The Ten Commandments
  • House of Games
  • Blade Runner
  • Rope
  • Safety Last!
  • Planet of the Apes
  • Castle in the Sky
  • Moonlight
  • Lassie Come Home
  • Modern Times
  • The Fits
  • I Am Not Your Negro
  • O.J.: Made in America
  • The Red Shoes
  • Toni Erdmann
  • Top Hat
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Hidden Figures
  • Enter the Dragon
  • La La Land
  • Blood Simple
  • Oleanna
  • Hail, Caesar!
  • Midnight Special
  • The Red Turtle
  • Hidden Figures
  • Chocolat
  • Moana
  • Arrival
  • Flash Gordon
  • Titanic

Highly rated films verninino missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • One Cut of the Dead

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more