Sort by

vern has logged 433 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
In the Shadow of the Sun

In the Shadow of the Sun

1981
×
★½
Edit this entry  
28
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Anthropocene: The Human Epoch

Anthropocene: The Human Epoch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ode

Ode

1999
×
★★
Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Forest for the Trees

The Forest for the Trees

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bratz

Bratz

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Edit this entry  
16
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kate Bush Story: Running Up That Hill

The Kate Bush Story: Running Up That Hill

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★
Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★½
Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Vertical Features Remake

Vertical Features Remake

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Burning Cane

Burning Cane

2019
×
★½
Edit this entry  
02
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★
Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Homework

Homework

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
The Experience

The Experience

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
The Report

The Report

1977
×
★★
Edit this entry  
22
Confessions of a Suburban Girl

Confessions of a Suburban Girl

1992
×
★★½
Edit this entry  
19
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ten

Ten

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Yours Truly, Andrea G. Stern

Yours Truly, Andrea G. Stern

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
Nobadi

Nobadi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Song Without a Name

Song Without a Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
And You Act Like One Too

And You Act Like One Too

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
12
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry