Sort by

vern has logged 332 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Calling the Shots

Calling the Shots

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★½
Edit this entry  
12
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chocolate Babies

Chocolate Babies

1996
×
★★½
Edit this entry  
01
King Richard

King Richard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hi, How Are You Daniel Johnston?

Hi, How Are You Daniel Johnston?

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★
Edit this entry  
24
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
It's All True

It's All True

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Întregalde

Întregalde

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★
Edit this entry  
10
Crime without Passion

Crime without Passion

1934
×
★★★
Edit this entry  
10
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
★½
Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No York City

No York City

1983
×
Edit this entry  
02
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Sitter

The Sitter

1977
×
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fry Day

Fry Day

2017
×
Edit this entry  
31
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
Edit this entry  
30
Linnea Quigley's Horror Workout

Linnea Quigley's Horror Workout

1990
×
Edit this entry  
30
One Dark Night

One Dark Night

1982
×
★★
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Hollywood Chainsaw Hookers

Hollywood Chainsaw Hookers

1988
×
★½
Edit this entry  
27
The Ward

The Ward

2010
×
★½
Edit this entry  
27
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★½
Edit this entry  
26
A Hero

A Hero

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cow

Cow

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
Edit this entry  
24
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witching

The Witching

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★½
Edit this entry  
21
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Edit this entry