Sort by

kate’s bush has logged 242 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
31
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
Edit this entry  
30
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
EO

EO

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saloum

Saloum

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Run If You Can

Run If You Can

1988
×
★★
Edit this entry  
17
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Phenix City Story

The Phenix City Story

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Woman Condemned

The Woman Condemned

1934
×
★★½
Edit this entry  
01
Laocoon & Sons

Laocoon & Sons

1975
×
★★
Edit this entry  
01
Prater

Prater

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Taiga

Taiga

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★
Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
'Gator Bait

'Gator Bait

1974
×
★½
Edit this entry  
15
Wind Across the Everglades

Wind Across the Everglades

1958
×
★★½
Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★½
Edit this entry  
11
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★½
Edit this entry  
10
Morocco

Morocco

1930
×
★★★
Edit this entry  
06
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Godland

Godland

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Contamination

Contamination

1980
×
★★
Edit this entry  
02
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cutting Moments

Cutting Moments

1997
×
Edit this entry  
31
Winston

Winston

2017
×
Edit this entry  
31
Autumn Harvest

Autumn Harvest

2014
×
Edit this entry  
31
Curve

Curve

2016
×
Edit this entry  
31
Other Side of the Box

Other Side of the Box

2018
×
Edit this entry  
31
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
Edit this entry  
31
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Edit this entry  
31
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Edit this entry  
31
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Haze

Haze

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Mad Magician

The Mad Magician

1954
×
★★★
Edit this entry  
27
The Undying Monster

The Undying Monster

1942
×
★★½
Edit this entry  
27
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry