RSS feed for Veronica

Veronica has logged 46 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Outer Banks: Pilot

Outer Banks: Pilot

×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Endless Love

Endless Love

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Very Ralph

Very Ralph

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Coco Before Chanel

Coco Before Chanel

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
McQueen

McQueen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry