mckenna has logged 78 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It

It

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Edit this entry  
15
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry