RSS feed for ronnie

ronnie has logged 372 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kangaroo Jack

Kangaroo Jack

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
Edit this entry  
19
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Two Men and a Wardrobe

Two Men and a Wardrobe

1958
×
Read the review Edit this entry  
17
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Airheads

Airheads

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Couch

Couch

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Christmas in Rome

Christmas in Rome

2019
×
Edit this entry  
12
A Joyous Christmas

A Joyous Christmas

2017
×
Edit this entry  
09
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Duet

A Christmas Duet

2019
×
Edit this entry  
09
Angel of Christmas

Angel of Christmas

2015
×
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tiffany Haddish: Black Mitzvah

Tiffany Haddish: Black Mitzvah

2019
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
Edit this entry  
05
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
30
Ani*Kuri15

Ani*Kuri15

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

2008
×
Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
30
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry