Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
All My Sons

All My Sons

1948
×
★★★
Edit this entry  
02
Backstroke

Backstroke

2017
×
Edit this entry  
26
Vampire Hunter D

Vampire Hunter D

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★½
Edit this entry  
18
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry  
16
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★½
Edit this entry  
16
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
15
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kira & El Gin

Kira & El Gin

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Chaplin Revue

The Chaplin Revue

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Edit this entry  
05
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Wife of an Important Man

The Wife of an Important Man

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
03
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Edit this entry  
26
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rambo

Rambo

2008
×
★★
Edit this entry  
02
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket

Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mobile Suit Gundam ZZ

Mobile Suit Gundam ZZ

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Mobile Suit Zeta Gundam

Mobile Suit Zeta Gundam

1985
×
★★★★½
Edit this entry