kayla has logged 182 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
12
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Split

Split

2016
×
Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
10
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
Read the review Edit this entry  
03
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghost

Ghost

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
16
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
New York, New York

New York, New York

1977
×
Edit this entry  
13
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Edit this entry