kayla has logged 60 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Five Miles to Midnight

Five Miles to Midnight

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Champagne Murders

The Champagne Murders

1967
×
★★½
Edit this entry  
29
Goodbye Again

Goodbye Again

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Green Mansions

Green Mansions

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
Read prior review Edit this entry  
24
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wanted

Wanted

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Don't Hug Me I'm Scared 5

Don't Hug Me I'm Scared 5

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Don't Hug Me I'm Scared 4

Don't Hug Me I'm Scared 4

2015
×
Edit this entry  
19
Don't Hug Me I'm Scared 3

Don't Hug Me I'm Scared 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Don't Hug Me I'm Scared 2

Don't Hug Me I'm Scared 2

2014
×
Edit this entry  
19
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Places Where We Lived

The Places Where We Lived

2013
×
Edit this entry  
13
Yearbook

Yearbook

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
fluffy's third eye

fluffy's third eye

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Purl

Purl

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry