Sort by

M.W. has logged 166 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stingiest Man in Town

The Stingiest Man in Town

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rare Exports Inc.

Rare Exports Inc.

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frosty's Winter Wonderland

Frosty's Winter Wonderland

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cricket on the Hearth

Cricket on the Hearth

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Is America, Charlie Brown

This Is America, Charlie Brown

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry