• Mank

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★★

  • Enola Holmes

    ★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Host

    ★★★

  • Peninsula

  • #Alive

    ★★★

  • The Rental

    ★★½

  • The Hunt

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Horse Girl

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • The Heist of the Century

    ★★★

  • Underwater

    ★★★½

  • The Grudge

    ★★

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • Charlie's Angels

    ★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • The Gallows Act II

    ★½

  • Countdown

    ★½

  • The Assent

    ★★

  • Eli

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Gemini Man

    ★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • In the Shadow of the Moon

    ★★★

  • In the Tall Grass

    ★★★

  • The Goldfinch

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • 47 Meters Down: Uncaged

    ★½

  • Heroic Losers

    ★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Vivarium

    ★★★½

  • The Lion King

    ★½

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Annabelle Comes Home

  • Child's Play

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★½

  • Murder Mystery

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Diego Maradona

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Play or Die

  • The Hustle

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Brightburn

    ★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★