Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Dog Lady

Dog Lady

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
½
Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
Edit this entry  
18
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Collector

The Collector

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Ravenous

Ravenous

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shutter

Shutter

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★★
Edit this entry