• The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Westworld

    ★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Aristocats

    ★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • Dr. No

    ★★★

  • Lolita

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★½

  • 13 Ghosts

  • Psycho

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • The Vikings

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • The Killing

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★★

  • Mad About Men

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★

  • Alice in Wonderland

    ★★½

  • Cinderella

    ½

  • Bambi

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★★★

  • Fantasia

  • The Great Dictator

    ★★½

  • Pinocchio

    ★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★½

  • The Walking Dead

    ★★★★★

  • Modern Times

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★½

  • Scarface

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★½

  • City Lights

  • The Cabinet of Dr. Caligari