Alexander has logged 35 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry