Sort by

Autumn has logged 284 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Story of My Death

Story of My Death

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Policeman

Policeman

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Proxy

Proxy

2013
×
Edit this entry  
12
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beloved Sisters

Beloved Sisters

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Particle Fever

Particle Fever

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Actress

Actress

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gerry

Gerry

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
15
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★½
Edit this entry  
15
Feast

Feast

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★
Edit this entry  
10
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★½
Edit this entry  
29
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry