Sort by

Kenneth has logged 141 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Edit this entry  
30
Generation War

Generation War

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★½
Edit this entry  
08
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Edit this entry  
14
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Machete

Machete

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1931
×
★★
Edit this entry  
09
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
Edit this entry  
01
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ecstasy

Ecstasy

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★
Edit this entry