RSS feed for Vichu ViVek
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Ranam : Detroit Crossing

Ranam : Detroit Crossing

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Nun

The Nun

2018
×
Edit this entry  
16
Vanaprastham

Vanaprastham

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sanju

Sanju

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Njan Marykutty

Njan Marykutty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Thondimuthalum Driksakshiyum

Thondimuthalum Driksakshiyum

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Solo

Solo

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Aadu 2

Aadu 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Room

The Room

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
Snowden

Snowden

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Vietnam: The Quiet Mutiny

Vietnam: The Quiet Mutiny

1970
×
Edit this entry  
24
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
An Off-Day Game

An Off-Day Game

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★★
Edit this entry