vicky has logged 33 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Neighbors

Neighbors

2014
×
★½
Edit this entry  
08
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
L!fe Happens

L!fe Happens

2011
×
½
Read the review Edit this entry