Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
VicRamano

VicRamano

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for VicRamano
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • VicRamano’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Signs

    Signs 2002

    ★★★ Rewatched by VicRamano 13 May 2022

    Joey Quinn

  • Shogun Assassin

    Shogun Assassin 1980

    ★★★★★ Rewatched by VicRamano 12 May 2022

    A movie that’s always there for me when I need it

  • Rodan

    Rodan 1956

    ★★★ Watched by VicRamano 08 May 2022

    Ultimately pretty boring, but the last 20 minutes had some really excellent moments. That ending…

    Toho/Godzilla Universe Ranked

  • Popeye

    Popeye 1980

    ★★★★★ Rewatched by VicRamano 02 May 2022

    he’s LARRRRRRGE

    Movie magic is real

  • Son of Godzilla

    Son of Godzilla 1967

    ★★★½ Watched by VicRamano 01 May 2022

    Was not expecting the final shot to evoke McCabe and Mrs. Miller

    Godzilla Ranked

  • Ebirah, Horror of the Deep

    Ebirah, Horror of the Deep 1966

    ★★★½ Watched by VicRamano 28 Apr 2022

    Surf Rock Godzilla. Less cooky and cosmic than the last few, feeling more like a James Bond/beach party mash-up. I appreciate what Fukuda is bringing to the table with the human characters, breaking the formula Hondo vehemently adheres to. The monster fights are a little lacking, but the Ebirah/Godzilla volley boulder match was worth the price of admission. 

    Godzilla Ranked

  • Crooklyn

    Crooklyn 1994

    ★★★★★ Rewatched by VicRamano 27 Apr 2022

    A dream of childhood

  • The Sparks Brothers

    The Sparks Brothers 2021

    ★★ Watched by VicRamano 26 Apr 2022

    Still don’t fuck w this band

  • Lady in the Water

    Lady in the Water 2006

    ½ Rewatched by VicRamano 23 Apr 2022

    Haven’t rewatched this since it was in theaters. Legitimately shocking in its ineptitude. One of the worst films I have ever seen

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★½ Watched by VicRamano 23 Apr 2022

    He’s Bobby Eggs, what’ll he think of next?!

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★½ Watched by VicRamano 20 Apr 2022 1

    Anything with James Hong automatically gets at least 3 stars

  • Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off

    Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off 2022

    ★★★★½ Rewatched by VicRamano 19 Apr 2022

    Rodney Mullen is a living Buddha

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 25

Review Tags

51
  • streaming
  • youtube
  • bluray
  • amazon
  • hbo max
  • dvd
  • criterion channel
  • criterion
  • netflix
  • tubi
  • dcp
  • warner archive
  • factory 25
  • hulu
  • paramount+
  • edited for content
  • edited for time
  • 4k
  • disney+
  • galaxy theaters
  • kcwx
  • afs cinema
  • kino classics
  • vlc
  • crackle
  • koch lorber
  • redbox
  • vimeo
  • alamo drafthouse
  • appletv
  • arbelos
  • bright star cinema
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro