• 1917

    ★★★

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★½

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Symbiosis

    ½

  • Anima

    ★★½

  • The Prince’s Voyage

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Movements

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Invisible Life

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Bacurau

    ★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • Glass

    ★★★★½

  • The Mule

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Sweet Night

    ★★★

  • The Great Mystical Circus

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ½

  • The Calendar Girl

    ★★★½

  • Lola the Living Potato

    ★★½

  • Green Book

    ★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Torre das Donzelas

    ★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Yonlu

    ★★

  • Roma

    ★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

    ★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • The House That Jack Built

    ½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Happy as Lazzaro

    ★★★★

  • The Image Book

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★½

  • Leto

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Bao

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Assim Seja

  • The Trial

    ★★★★

  • Tranny Fag

    ★★★½

  • Transit

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • The 15:17 to Paris

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Rust

    ★½

  • Loveling

    ★★★½

  • The Post

    ★★★★

  • Judd Apatow: The Return

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Liquid Truth

    ★★½

  • Wonder Wheel

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★

  • Unicorn

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★★½

  • Coffee with Cinnamon

    ★★★½

  • mother!

    ½

  • The Wild Boys

    ★★★½