Sort by

Victor has logged 322 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lover

Lover

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★½
Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
King Candy

King Candy

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Against All Odds

Against All Odds

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
06
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
Read the review Edit this entry