Sort by

Victor has logged 27 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Le Million

Le Million

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Detour

Detour

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
Read the review Edit this entry  
02
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
Read the review Edit this entry  
02
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry