Sort by

Victor has logged 257 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Louis C.K.: Sorry

Louis C.K.: Sorry

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Anima

Anima

2019
×
Read prior review Edit this entry  
16
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Edit this entry  
16
Junun

Junun

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swans: Where Does a Body End?

Swans: Where Does a Body End?

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Alice Coltrane [Black Journal segment]

Alice Coltrane [Black Journal segment]

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Wish I Still Believed In God

I Wish I Still Believed In God

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
As Remembered

As Remembered

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Edit this entry  
24
Rhett and Link’s Night of Terror

Rhett and Link’s Night of Terror

2021
×
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Edit this entry