Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
victorhugo13

victorhugo13

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for victorhugo13
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • victorhugo13’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Staggering Girl

    The Staggering Girl 2019

    ★★★ Rewatched by victorhugo13 04 Jan, 2021

    Vim esperando ver 30 minutos da coleção da Valentino 


    (Uma curiosidade legal é que o Pierpaolo Piccioli  ia fazer cinema antes de ir pra moda)  
    🤝

  • Suspiria

    Suspiria 2018

    ★★★★★ Rewatched by victorhugo13 01 Jan, 2021

    Fico triste em saber que não teve tanto reconhecimento e provavelmente não vai ter uma continuação conta as histórias das outras Mães. Um remake que supera o original, e um clássico contemporâneo subestimado.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire 2019

    ★★★★★ Watched by victorhugo13 30 Dec, 2020

    ELAS 😞💖

  • Persona

    Persona 1966

    ★★★★★ Rewatched by victorhugo13 28 Dec, 2020

    Tão impactante quanto da primeira vez que assisti, isso 10 anos trás.

  • Friendly Beast

    Friendly Beast 2017

    ★★★½ Watched by victorhugo13 15 Sep, 2020

    Tirando o final que achei meio balde de água fria e algumas cenas o som estar muito baixo, gostei.

  • The Black Forest

    The Black Forest 2018

    ★★★★★ Watched by victorhugo13 08 Sep, 2020

    QUE FILMEE

  • Half Brother

    Half Brother 2018

    ★★★★★ Rewatched by victorhugo13 02 Sep, 2020

    “-Não é voce que vive a vida, ela que te vive. 
    -Adoro uma frase de efeito. Tchau.”

  • Intimidade Entre Estranhos

    Intimidade Entre Estranhos 2018

    ★★★★ Watched by victorhugo13 30 Aug, 2020

    O final ela tomando o remédio diz muito sobre a relação que ela vai continuar tendo... Foraba música final que eu amei. Dois anos depois  tirei esse filme da lista  🙏🏼

  • Central Station

    Central Station 1998

    ★★★★★ Rewatched by victorhugo13 21 Aug, 2020

    Revendo essa obra prima.

  • The Oyster and the Wind

    The Oyster and the Wind 1997

    ★★★★★ Watched by victorhugo13 21 Aug, 2020

    Todos estão ótimos no filme, e a Leandra Leal tá perfeita.

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby 1968

    ★★★ Watched by victorhugo13 17 Aug, 2020

    a música no início é boaa

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    Women on the Verge of a Nervous Breakdown 1988

    ★★★★ Watched by victorhugo13 14 Aug, 2020

    Que cafonice meu deus kkk 

    amei esse Almodóvar mais engraçado

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.