RSS feed for Leonardo
  • A Friend of Mine

    ★★★★

  • Perfume: The Story of a Murderer

    ★★★★

  • The Fall

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★½

  • Grave Decisions

    ★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★½

  • The Descent

    ★★★★½

  • Constantine

    ★★½

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★

  • The Grudge

    ★★★½

  • I, Robot

    ★★★★½

  • (T)Raumschiff Surprise - Periode 1

    ★★★★½

  • Before the Fall: Hitler's Elite

    ★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Brother Bear

    ★★★★½

  • Good Bye Lenin!

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Ring

    ★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★½

  • Manitou's Shoe

    ★★★½

  • Shrek

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★

  • Billy Elliot

    ★★★★½

  • The Road to El Dorado

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★½

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★½

  • Ravenous

    ★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★

  • The Prince of Egypt

    ★★★½

  • A Bug's Life

    ★★★½

  • Blade

    ★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Les Misérables

    ★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★

  • Interview with the Vampire

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • It

    ★★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • Withnail & I

    ★★★★

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★★

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★

  • Life of Brian

    ★★★½

  • Alien

    ★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Zum Teufel mit der Penne

    ★★★★

  • Zur Hölle mit den Paukern

    ★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Punch Bowl

    ★★★½