RSS feed for Leonardo
  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    may QUEEN for sure

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★½

    two men living in a lighthouse killing each other 'cause they're not gay 🎶

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★★

    FILM OF THE YEAR TBH

    also jesper, klaus and alva had a happy polyamorous relationship thanks.

  • Little Evil

    Little Evil

    ★★★½

    took me a while to get into it but the second act of this was SO GOOD....

  • Life of Brian

    Life of Brian

    ★★★½

    still iconic

  • Fifty Shades of Grey

    Fifty Shades of Grey

    ★½

    i really dont know why i watched this for a second time. it's still terrible and christian is ridiculously creepy but at least he knows how to give good oral i guess ?

  • Hush

    Hush

    ★★★½

    good and scary, although i'm removing some points for the fact that it's, again, a woman being stalked and hurt by a man and that filmmakers seem to always forget that people who use sign language do in fact move their lips and the rest of the face... like... please just consult one (1) Deaf or HoH person... just one.

  • Venom

    Venom

    ★★★★

    only people who don't know how to have fun dislike this movie and that's the chai

  • The Dark

    The Dark

    ★★★★★

    csa survivors killing abusers and bystanders and helping each other heal? ABSOLUTELY ICONIC. SHOWSTOPPING. JUSTIN P. LANGE I FUCK WITH U

  • 13 Going on 30

    13 Going on 30

    ★★★★½

    still iconic. thriller dance scene? fantastic. jennifer garner? stunning. mark ruffalo? enticing. happiness being more important than success and popularity? great message thank you well done

  • Hagazussa

    Hagazussa

    ★★

    visuell gut, aber ansonsten nicht wirklich beeindruckend. und natürlich 'ne unnötige vergewaltugungs-szene.

  • Alex Strangelove

    Alex Strangelove

    ★★★★

    well this made me bawl like a baby, thanks a lot