Sort by

victoryfish has logged 33 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Commandos Strike at Dawn

Commandos Strike at Dawn

1942
×
★★★
Edit this entry  
31
The Last Angry Man

The Last Angry Man

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snowed Under

Snowed Under

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Virtue

Virtue

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
Read the review Edit this entry  
28
The Rage of Paris

The Rage of Paris

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Song to Remember

A Song to Remember

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hell's Hinges

Hell's Hinges

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★
Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Across the Pacific

Across the Pacific

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Superman

Superman

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Laughing Gas

Laughing Gas

1914
×
★½
Edit this entry  
15
The Captain Hates the Sea

The Captain Hates the Sea

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1932
×
★★★
Edit this entry  
12
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love from a Stranger

Love from a Stranger

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
Read the review Edit this entry  
07
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phffft

Phffft

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Macao

Macao

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Red Dust

Red Dust

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry