videl has logged 181 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Edit this entry  
25
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Westworld

Westworld

1973
×
★★½
Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry