RSS feed for videodante

videodante has logged 94 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Stomp: Out Loud

Stomp: Out Loud

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona 3 the Movie: #2 Midsummer Knight's Dream

Persona 3 the Movie: #2 Midsummer Knight's Dream

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Persona 3 the Movie: #1 Spring of Birth

Persona 3 the Movie: #1 Spring of Birth

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Witch Academia: The Enchanted Parade

Little Witch Academia: The Enchanted Parade

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Serenity

Serenity

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry