RSS feed for Tim
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Military Wives

Military Wives

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★½
Edit this entry  
01
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Little Joe

Little Joe

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
Edit this entry  
03
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
½
Edit this entry  
02
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★½
Edit this entry  
24
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★
Edit this entry  
24
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
Edit this entry  
23
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
The Client

The Client

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
09
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry