Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 132 Films watched
  • 11 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Favourite

Jan 1

Most Watched

Avengers: Endgame

twice

Paddington

twice

Scott Pilgrim vs. the World

twice

Last Film

Avengers: Endgame

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
66 films
Comedy
54 films
Action
33 films
Adventure
29 films
Sci Fi
22 films
Thriller
20 films
Romance
19 films
Fantasy
18 films
Family
17 films
History
13 films
USA
105 films
UK
26 films
France
12 films
Canada
8 films
China
4 films
Japan
4 films
Spain
3 films
Germany
3 films
Taiwan
2 films
Italy
2 films
English
119 films
Italian
14 films
French
13 films
Spanish
12 films
German
11 films
Russian
9 films
Japanese
9 films
Chinese
7 films
Korean
4 films
Latin
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Tim’s most liked review

Yesterday

★★★

If you're writing a love letter to The Beatles, you need more than love. But Yesterday's conceit is bizarre. I'm not convinced it really works, but it's delightfully told, with winsome actors and, inevitably, a superb soundtrack. It won't change the world: life goes on.

More reviews

Tim’s most liked list

Films to Watch - Directed by Women

A list of films to watch which were directed by women. Comment with any suggestions.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

It's a Wonderful Life
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Gumshoe
Average weighted rating:

3.2

Films Tim watched in 2019

  • Avengers: Endgame
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Paddington
  • I Lost My Body
  • Marriage Story
  • The Souvenir
  • The Two Popes
  • Little Women
  • Frozen II
  • Cats
  • Jumanji: The Next Level
  • Playing with Fire
  • Die Hard
  • Home Alone
  • Die Hard 2
  • It's a Wonderful Life
  • Klaus
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Knives Out
  • Nosferatu
  • The Irishman
  • The Laundromat
  • The Man Who Laughs
  • The Last Emperor
  • You Can't Take It with You
  • Out of Africa
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Joker
  • Ad Astra
  • Rounders
  • Downton Abbey
  • The Blues Brothers
  • The Breadwinner
  • Appropriate Behavior
  • The Lion King
  • It Chapter Two
  • Pain and Glory
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • BASEketball
  • The Adjustment Bureau
  • Akira
  • What We Do in the Shadows
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Erin Brockovich
  • Apollo 13
  • Midsommar
  • Spider-Man: Far from Home
  • Dark Phoenix
  • Yesterday
  • The Hitman's Bodyguard
  • Pitch Perfect
  • Toy Story 4
  • Godard Mon Amour
  • La Chinoise
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Kong: Skull Island
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Dragon Inn
  • Mystery Men
  • Booksmart
  • Aladdin
  • Rocketman
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • This Is the End
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Big Sick
  • 28 Days Later
  • Long Shot
  • Snowpiercer
  • Train to Busan
  • Wild Rose
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Avengers: Endgame
  • Captain America: Civil War
  • The Gospel According to Matthew
  • Black Panther
  • One Cut of the Dead
  • Galaxy Quest
  • King of Kings
  • The American President
  • A Clockwork Orange
  • Eighth Grade
  • The Sisters Brothers
  • Shazam!
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • The Voices
  • You Were Never Really Here
  • The Cabin in the Woods
  • Get Out
  • Us
  • Leave No Trace
  • Out of Blue
  • Suspense
  • The Savages
  • Le Bonheur
  • The Phantom of the Opera
  • Marketa Lazarová
  • Behind the Curve
  • Captain Marvel
  • The Lost Weekend
  • Fighting with My Family
  • Patton
  • Cimarron
  • Do the Right Thing
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Gumshoe
  • Tom Jones
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Escape Room
  • Mary Queen of Scots
  • Alita: Battle Angel
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • How to Train Your Dragon
  • How to Train Your Dragon 2
  • Stan & Ollie
  • Green Book
  • If Beale Street Could Talk
  • Vice
  • Beautiful Boy
  • Casablanca
  • Glass
  • Fyre
  • Game Night
  • Cold War
  • First Man
  • The Favourite

World Map

Highly rated films Tim is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bacurau
  • The Lighthouse
  • Invisible Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more