Highest rated films

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Star Trek: First Contact

    ★★★★★

  • Mother

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★½

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • The Host

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 58 Films watched
  • 19.3 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

The Gentlemen

Jan 1

Most Watched

Parasite

twice

Jojo Rabbit

twice

Last Film

Sister Act

Mar 24

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Comedy
22 films
Action
18 films
Thriller
14 films
Romance
12 films
Sci Fi
10 films
Crime
9 films
Adventure
9 films
War
7 films
History
4 films
USA
47 films
UK
6 films
South Korea
6 films
Japan
3 films
France
3 films
Czechia
2 films
Canada
2 films
New Zealand
2 films
Germany
1 film
Austria
1 film
English
52 films
French
11 films
German
8 films
Italian
7 films
Korean
6 films
Spanish
3 films
Japanese
3 films
Latin
2 films
Chinese
1 film
Welsh
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Tim’s most liked review

Jojo Rabbit

★★★★★

This is a very Taika Waititi film. Anyone expect Ragnarok might be disappointed. Anyone expecting the spiritual continuation of Hunt for the Wilderpeople will be in their element.

More reviews

Tim’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Hustle
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Military Wives
Average weighted rating:

3.2

Films Tim watched in 2020

  • Sister Act
  • Mean Girls
  • Military Wives
  • Onward
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Dark Waters
  • The Invisible Man
  • Star Trek: Nemesis
  • Star Trek: Insurrection
  • Star Trek: First Contact
  • Star Trek: Generations
  • Harakiri
  • Little Joe
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Sonic the Hedgehog
  • First Love
  • Parasite
  • Okja
  • Mother
  • The Host
  • Memories of Murder
  • Around the World in Eighty Days
  • Parasite
  • Roman Holiday
  • Grand Hotel
  • The Greatest Show on Earth
  • The Personal History of David Copperfield
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Ford v Ferrari
  • Heat
  • Pitch Perfect 3
  • Pitch Perfect 2
  • A Simple Favor
  • Braveheart
  • All the King's Men
  • Ordinary People
  • Cavalcade
  • Spy
  • The Hustle
  • Runaway Jury
  • The Client
  • Long Shot
  • Just Mercy
  • Bombshell
  • 1917
  • Jumanji: The Next Level
  • From Here to Eternity
  • Gentleman's Agreement
  • It Happened One Night
  • La Dolce Vita
  • Captain Marvel
  • How Green Was My Valley
  • Jojo Rabbit
  • The Best Years of Our Lives
  • Mrs. Miniver
  • All Quiet on the Western Front
  • Jojo Rabbit
  • The Gentlemen

World Map

Highly rated films Tim is yet to see

  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Road to Roma
  • The Father
  • Nine Days
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more