RSS feed for Gert

Gert has logged 461 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Edit this entry  
11
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Way Home

My Way Home

1965
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Edit this entry  
07
Joe

Joe

1970
×
★★½
Edit this entry  
06
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Edit this entry  
04
Colette

Colette

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
02
Sollers Point

Sollers Point

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
22 July

22 July

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Loro

Loro

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Time Lock

Time Lock

1957
×
★★½
Edit this entry  
28
Fat City

Fat City

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lust of the Vampire

Lust of the Vampire

1957
×
★★½
Edit this entry  
25
Westwood: Punk. Icon. Activist.

Westwood: Punk. Icon. Activist.

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fabulous World of Jules Verne

The Fabulous World of Jules Verne

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Sylvana, Demon or Diva

Sylvana, Demon or Diva

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Edit this entry  
21
Bellingcat - Truth in a Post-Truth World

Bellingcat - Truth in a Post-Truth World

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Joost Zwagerman - Voor Alles Bang Geweest

Joost Zwagerman - Voor Alles Bang Geweest

2018
×
Edit this entry  
20
Split Second

Split Second

1953
×
★★★
Edit this entry  
19
Morning Patrol

Morning Patrol

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Border

Border

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Finger Man

Finger Man

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
Dolls

Dolls

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Heiresses

The Heiresses

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★½
Edit this entry