RSS feed for Vigniche
  • Once Upon a Time... in Hollywood

    Once Upon a Time... in Hollywood

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Quentin Tarantino's latest, Once Upon a Time In Hollywood, may not be his slickest or meanest but is definitely his strangest, thus far.

    Tarantino gets his politics totally wrong in this one. The revisionism he so loves to do with his real-life worlds again plays out in a manner that will be heavily polarizing for its viewers. Problematic as it is, the biggest controversy surrounding this movie shouldn't be the Bruce Lee scenes but the very hippy-bashing that Tarantino ignorantly…

  • Blithe Spirit

    Blithe Spirit

    ★★★½

    The comedy in this is psychotic on many different levels.

  • Philanthropy

    Philanthropy

    ★★★★

    A nice little voice of hopeless protest from the Balkan left, Nae Caranfil's Philanthropy is funny in sad ways and sad in funny ways.

    What's to like most in Philanthropy is its dissidence against the ruling order and the miserable life beneath it, all through some oddly clinical storytelling and a twisted sense of humour. Its protagonist is a loser, a byproduct of socio-politico-economic ruptures. But, what's interesting is that he is a literature teacher, to begin with; one who…

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★½

    Not half as good as Superbad.

  • Kumbalangi Nights

    Kumbalangi Nights

    ★★★★½

    Keep them memes coming.

    10/10 would recommend, btw.

  • Going Places

    Going Places

    ★★★★

    Bertrand Blier's post-New Wave piece, Going Places, is not everyone's cup of tea. Like A Clockwork Orange (1971), the provocation in this French dark satire is radical and violent, which viewers will have a tough time to wrap their minds around. It will make you laugh about things you shouldn't, it will playfully pervert your gaze and it will, weirdly enough, prove somewhat cathartic in some places. This is the moral dichotomy of Going Places. So, delve if you dare...

  • The Perfection

    The Perfection

    ½

    The. Perfect. Trash.

  • Virus

    Virus

    ★★★½

    Virus, the Malayalam ensemble medical thriller is an emotional homage to a nightmarish episode that shook Keralites; the Nipah virus outbreak of 2018.

    Coming from new-gen filmmaker Ashiq Abu, Virus is heavily-researched, self-serious and blood-boiling in nature. Although the subject matter can sometimes be too overwhelming to watch, thanks to non-stop, non-linear progression of its dense plot and the scores of characters (most of them played by Kerala's top stars and character actors), it is still a massive achievement to…

  • Big B

    Big B

    ★★★★★

    Not counting anymore...

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    Apart from a less than extraordinary ending, Jerome Flynn's terrible Italian accent and some questionable plot conveniences that shamelessly exploit John Wick's plot armour, John Wick: Chapter 3 - Parabellum (don't know what kind of complicated title issues Lionsgate had to go through to end up with this, though) is a balls-to-the-wall action epic and one that's everything you expect it to be.

    A simple "yeah" from Mr. Wick is more than enough at this point to suggest that the…

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ½

    Only in this world can a director get away with both this garbage movie and that garbage comment on Marvel.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    One cannot ask for more...

    Avengers: Endgame is everything you want it to be, and more. This grandstand finish to a twenty-two movie-epic journey is a wonderfully rewarding experience of celebrating movies, as they are.

    But, what is harder to admit is how intelligently, how painstakingly and how boldly this kind of entertainment has been envisioned. Endgame looks back at the glorious past with healthy nostalgia, never forgets the shaky present and gazes far ahead into a futuristic dream, all…