alexandrea has logged 50 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Scissors

Scissors

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★
Edit this entry  
18
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Edit this entry  
20
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Glee: The Concert Movie

Glee: The Concert Movie

2011
×
Edit this entry  
07
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry