sonia has logged 107 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★½
Edit this entry  
06
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Black Water: Abyss

Black Water: Abyss

2020
×
★★
Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
10
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Free Soul

A Free Soul

1931
×
★★
Edit this entry  
29
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
11
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Edit this entry  
03
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
31
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
28
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★
Read the review Edit this entry