RSS feed for ville_r
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Robo Vampire

Robo Vampire

1988
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Devil's Hand

The Devil's Hand

1961
×
★★
Edit this entry  
27
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kill or Be Killed

Kill or Be Killed

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Father's Day

Father's Day

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★½
Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Centerfold Girls

The Centerfold Girls

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★
Edit this entry  
08
Samurai Rauni

Samurai Rauni

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Vaiennut kylä

Vaiennut kylä

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
Feeders

Feeders

1996
×
★★½
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tower of Evil

Tower of Evil

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rabid Grannies

Rabid Grannies

1988
×
★★½
Edit this entry  
29
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
Satan's Little Helper

Satan's Little Helper

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
Devil Doll

Devil Doll

1964
×
★★★
Edit this entry  
16
Hostel

Hostel

2005
×
Edit this entry  
15
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
There's Nothing Out There

There's Nothing Out There

1991
×
★★
Edit this entry  
11
Séance

Séance

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Midnight Hour

The Midnight Hour

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Tenement

Tenement

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Contamination

Contamination

1980
×
★★★
Edit this entry