Sort by

Vincent has logged 420 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
30
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★
Edit this entry  
18
Gifted

Gifted

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
1922

1922

2017
×
★½
Edit this entry  
17
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★
Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Almanya: Welcome to Germany

Almanya: Welcome to Germany

2011
×
★½
Edit this entry  
10
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★
Edit this entry  
03
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Edit this entry