Chris has logged 70 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Savage Three

Savage Three

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Full Moon in Blue Water

Full Moon in Blue Water

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Racing with the Moon

Racing with the Moon

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cry Wolf

Cry Wolf

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Caveat

Caveat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Area 51

Area 51

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The General's Daughter

The General's Daughter

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
John Q

John Q

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
They Call Me Mister Tibbs!

They Call Me Mister Tibbs!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
19
So Evil, So Young

So Evil, So Young

1961
×
★★★½
Edit this entry  
19
Human Capital

Human Capital

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Apt Pupil

Apt Pupil

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shadow on the Window

The Shadow on the Window

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★
Edit this entry  
17
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Gillymuck

The Gillymuck

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ride

Ride

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hidden Mother

Hidden Mother

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Box

The Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Rizzle

The Rizzle

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hug

The Hug

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Flagged

Flagged

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
So Young, So Bad

So Young, So Bad

1950
×
★★★
Edit this entry  
15
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Witchery

Witchery

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Undertaker and His Pals

The Undertaker and His Pals

1966
×
★★
Edit this entry  
13
No Time to Be Young

No Time to Be Young

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Riot in Juvenile Prison

Riot in Juvenile Prison

1959
×
★★★
Edit this entry  
11
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
What Lies Below

What Lies Below

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry