• Drive My Car

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Invisible Life

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Us

  • Marighella

  • Bird Box

  • mid90s

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Climax

    ★★★½

  • Irreplaceable You

  • Hereditary

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Okja

    ★★

  • A Ghost Story

  • Split

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★

  • La La Land

    ★★★

  • Me Before You

  • Paterson

    ★★★★

  • Captain Fantastic

  • Chi-Raq

    ★★★½

  • Room

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Amy

    ★★★

  • Brooklyn

  • The Second Mother

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★

  • Tim Maia

    ★★★★

  • Love, Rosie

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Maze Runner

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Fault in Our Stars

  • Neighbors

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • Teen's Confessions

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • Her

    ★½

  • Begin Again

  • Percy Jackson: Sea of Monsters

  • Monsters University

  • Blue Is the Warmest Color

  • Safe Haven

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Life of Pi

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★★

  • Pitch Perfect

  • The Impossible

  • Ted

  • The Hunger Games

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★★★

  • The Clown

    ★★★★

  • Hugo

  • The Help

  • Friends with Benefits

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★½

  • Midnight in Paris

    ★★

  • One Day

    ★★★★