Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Atonement

Atonement

2007
×
Read the review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Marighella

Marighella

2019
×
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Madame Satã

Madame Satã

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry